خانه / آموزش مقدماتی DAX / آموزش DAX – مقدمه

آموزش DAX – مقدمه

سلام دوستان گرامی
امیدوارم حالتون خوب باشه

تا امروز (۸ بهمن ۹۸)که تجربه تدریس چندین دوره Power BI بصورت آنلاین و حضوری در مجتمع فنی تهران و آموزشگاه سماتک داشته ام , متوجه شدم که بزرگترین مشکل دانشجویان دوره PowerBI , یادگیری زبان DAX هست.
البته منابع آموزشی به زبان انگلیسی زیادی برای مطالعه هست اما خب اکثر دانشجوها ترجیح میدن از آموزشهای فارسی استفاده کنند که تعدادشون کمه یا خوب ترجمه نشدن.

زبان DAX در ظاهر ساده بنظر میاد و گاهی شبیه فرمول نویسی در اکسل هست اما خب در عمل خیلی باهم تفاوت دارند !!

در یادگیری زبان DAX بنظرم تازه کارها زودتر یاد میگیرند و اکثر افرادی که سابقه کار با بانک های رابطه ای مثل SQL Server یا Oracle را دارند برایشان سخت هست چون مفاهیم به ظاهر یکسانی در هر دو زبان وجود دارد که در عمل متفاوت هستند.
مثلا در زبان dax و power bi مفهومی بنام رابطه relationship داریم که واقعا خیلی با مفهوم رابطه در بانکهای اطلاعاتی متفاوت هست و همیشه باید بین این دو مفهوم به ظاهر  یکسان تفاوت قائل شد.

حدود ۱۰ سال هست که در پروژه هایم از  SQL SERVER استفاده میکنم اما اوایل یادگیری DAX برام خیلی سخت بود که بتوانم به این زبان کوئری بنویسم اما خب با مطالعه و انجام پروژه های مختلف در شرکتهای بزرگی مثل پخش فردوس , پخش سیناژن و غیره و کسب تجربه بالاخره درکم بهتر شد اما هنوزم خیلی موارد هست که باید یاد بگیرم D:

امروز بعد از مدت ها بالاخره قصد دارم در مورد DAX آموزشهایی را بصورت مقدماتی در سایت قرار بدهم.
در این آموزش ها از تجربیات خودم و همچنین مطالب آموزشی کتاب “Beginnig DAX with PowerBI” , سایت radacad.com و سایت powerbi.com استفاده میکنم .

امیدوارم این مطالب به شما کمک کند

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

کارشناس ارشد هوش تجاری در اتریش با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل دیتا و تدریس SQL SERVER و Power BI

همچنین ببینید

آموزش DAX : توابع Statistical ، COUNT

توابع Statistical ، دسته توابع Count

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *