خانه / آموزش Power BI / درس نهم – تمرین: ایجاد تصاویری و visuals در Power BI

درس نهم – تمرین: ایجاد تصاویری و visuals در Power BI

درس نهم – تمرین: ایجاد تصاویری و visuals در Power BI

در درس قبلی، دو منبع داده جداگانه را به هم متصل کردیم و سپس منابع داده را به همان شکلی که می‌خواستیم شکل دادیم و ترکیب کردیم. در نتیجه، ما اکنون یک مدل داده ای (data model ) داریم که می توانیم به عنوان مبنایی برای ایجاد گزارش ها استفاده کنیم.

این به این معنی نیست که صرفاً از یک مدل داده استفاده کنیم. بعد از بارگیری مدل داده، می توان در Power Query Editor تغییرات اضافی را اعمال کرد؛ اما در حال حاضر، از همین مدل داده استفاده خواهیم کرد.

برای شروع ساخت گزارش با مدل داده ای که ایجاد کردیم، حالت نمایش Report  را در Microsoft Power BI Desktop باز کنید.

حالت نمایش Report  پنج زمینه اصلی دارد:

  1. نوار (ribbon) که وظایف کلی و شایع در ارتباط با گزارش ها و visualizations را نشان می دهد
  2. حالت نمایش گزارش (Report view) یا بوم نقاشی (canvas)، جایی که visualizations ایجاد و مرتب می شوند
  3. در پایین  Pages tab که از طریق آن صفحات گزارش را می توانید انتخاب یا اضافه کنید
  4. پنجره Visualizations  و تصاویر که می توانید در آن visualizations را تغییر دهید، رنگ ها یا محورها را سفارشی کنید، فیلتر ها را اعمال کنید، زمینه ها و فیلد های مختلف اضافه کنید و موارد دیگر
  5. پنجره Fields که می توان عناصر و فیلترهای query را بر روی Report view یا به بخش Filters از پنجره Visualizations  اضافه کرد.

پنجره های Visualizations و Fields را می توان با کلیک کردن روی فلش کوچک در امتداد لبه پنجره، گسترش داد تا فضای بیشتری در Report view برای ساخت تصاویر جالب ایجاد شود.

ایجاد تصاویری و visuals

برای ایجاد visualization، کافیست فقط یک فیلد را از لیست فیلد (Fields ) به Report view بکشید. در مورد پروژه ما، بیایید State field را از RetirementStats انتخاب کنیم و ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

ببینید! Power BI Desktop به صورت خودکار تصویری بر محور نقشه ایجاد کرد، زیرا تشخیص داده که  State field دارای اطلاعات و داده های جغرافیایی است.

توجه داشته باشید که می توانید انواع تصاویر مختلف را از قسمت Visualizations  انتخاب کنید. سپس در قسمت پایین این آیکون ها، می توانید fields را به قسمت های مختلف بکشید تا legend اعمال کنید یا visualization ها را به شیوه های دیگر تغییر دهید. (کادر بنفش رنگ)

بیایید در اولین صفحه گزارش چند visuals ایجاد کنیم و ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد.

شما می توانید نوع هر تصویر را با انتخاب آن بر روی canvas و سپس انتخاب tile های مختلف دیگر در پنجره Visualizations تغییر دهید. بیایید این کار را امتحان کنیم. به جای Map (tile با آیکون کره زمین)،Filled Map  را انتخاب کنید (tile بعدی که شبیه ایالت های رنگ آمیزی شده است).

اولین تصویر یا visual

در قسمت Visualizations ، Format را انتخاب کنید (شبیه غلتک رنگ)، سپس Color Data را گسترش دهید و گزینه Advanced controls  را انتخاب کنید.

در بخش Based on field، جدول RetirementStates را گسترش دهید و رتبه کلی (Overall rank) را انتخاب کنید. با کلیک کردن روی OK، تغییرات را ذخیره کنید.

برای تنظیم رنگ نقشه، رنگ دلخواه را در قسمت های حداقل (Minimum ) و حداکثر (Maximum ) انتخاب کنید.

شما می توانید اندازه یک تصویر را با کشیدن گوشه های آن تنظیم کنید. قبل از ایجاد تصویر بعدی، این تصویر را به سمت چپ بالا حرکت خواهیم داد.

هر منطقه خالی canvas را که مایل هستید و هیچ تصویری را در برگرفته نباشد، انتخاب کنید. اکنون آماده وارد کردن fields و ایجاد تصویر بعدی هستید.

دومین تصویر یا visual

State  را از RetirementStats بر روی یک قسمت خالی از canvas بکشید. سپس فیلد Overall rank ، سپس فیلد Health care quality  (کیفیت مراقبت های بهداشتی) و سپس فیلد Well-being  را بر روی آن visual بکشید. اکنون بیایید با انتخاب tile مناسب در پنجره Visualizations، تصویر را به یک نمودار ستونی و خوشه ای (Line and clustered column chart ) تغییر دهیم.

تقریباً کار ما به پایان رسیده است. در Fields، فیلد Well-being  را به Line values حرکت دهید. تصویر زیر نتیجه را نشان می دهد. توجه داشته باشید که ترتیب فیلدها بر روی ظاهر visual شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در Column values ،Health care quality  بالاتر از Overall rank می باشد.

شما می توانید هر چقدر که دوست دارید این تصاویری را امتحان کنید: نوع visual را تغییر دهید، فیلد به آن اضافه کنید، رنگ ها را تغییر دهید یا تصویر را روی canvas تنظیم کنید. همه این تغییرات بسیار جالب‌اند، سریعاً اعمال می شوند و به راحتی می توانید تغییرات را undo کنید.

بیایید کمی به جلو حرکت کنیم و ببینیم که Report view ما پس از اضافه کردن چندین visualizations و صفحه گزارش چه شکلی خواهد بود. نگران نباشید در بخش خلاصه فصل دوم یک لینک دانلود برای فایل نهایی با فرمت.pbix قرار خواهیم داد. می توانید با استفاده از آن تمامی مراحل را مشاهده کنید.

صفحه اول گزارش چشم اندازی از داده ها را براساس رتبه کلی (overall rank) ارائه می دهد. هنگامی که یکی از تصاویر را انتخاب کنید، پنجره Fields and Filters  فیلد های انتخاب شده و ساختار تصاویر را (کدام فیلدها برای Shared Axis، مقادیر ستون (Column Values) و Line Values اعمال شده اند) مشاهده می کنید.

در این گزارش شش صفحه وجود دارد که هر یک از عناصر خاص داده های ما را به تصویر می کشند:

صفحه اول – همه ی ایالت ها را براساس رتبه کلی (overall rank) نشان می دهد. (تصویر قبلی)

صفحه دوم – ۱۰ ایالت برتر را بر اساس رتبه کلی (overall rank) نشان می دهد.

صفحه سوم – ۱۰ ایالت برتر بر اساس هزینه زندگی (و داده های مرتبط) را نشان می دهد.

صفحه چهارم- بر روی آب و هوا تمرکز می کند و ۱۵ تا از پر آفتاب ترین ایالت ها را فیلتر کرده است.

صفحه پنجم – ۱۵ ایالت برتر بر اساس رفاه اجتماعی را نشان می دهد.

صفحه ششم – بر اساس آمار جرم و جنایت، ۱۰ تا از بهترین و ۱۰ تا از بدترین ایالت ها را نشان می دهد.

در تصویر زیر صفحه ای که بر روی هزینه زندگی تمرکز دارد را مشاهده می کنید:

می توانید انواع تصاویر و گزارش های جالب را به سازید اما جالب ترین نکته این است که می توانید آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. در درس بعدی، خواهید دید که اشتراک گذاری گزارشات Power BI چقدر ساده و آسان است.

اضافه کردن صفحه گزارش

همه گزارش ها حداقل یک صفحه خالی برای شروع دارند. صفحات در سمت چپ canvas قرار دارند.

شما می توانید انواع تصاویر را به یک صفحه اضافه کنید، اما مهم این است که زیاده روی نکنید. تصاویر بیش از حد باعث شلوغ شدن صفحه گزارش و سخت شدن یافتن اطلاعات اصلی می شود.

برای اضافه کردن یک صفحه به گزارش خود، فقط New Page  را روی نوار را انتخاب، یا در آخرین صفحه گزارش علامت (+) را انتخاب کنید.

خوب، حتی فقط با چند visuals نیز، شما یک گزارش دارید. در درس بعدی چگونگی اشتراک گداری این تصاویر را آموزش خواهیم داد.

منبع:

https://docs.microsoft.com/en-gb/learn/modules/build-your-first-power-bi-report/4-exercise-create-visuals-in-power-bi

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

کارشناس ارشد هوش تجاری در اتریش با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل دیتا و تدریس SQL SERVER و Power BI

همچنین ببینید

درس پنجاه – معرفی Power BI Mobile

برای پیگیری داده ها زمانی که در حال حرکت هستید، می توانید از یکی از اپلیکیشن لمسی موبایل Power BI برای دستگاه های اندروید، iOS و یا ویندوز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *