خانه / آموزش Power BI / درس چهل و یکم – با زبان طبیعی از داده خود سوال بپرسید

درس چهل و یکم – با زبان طبیعی از داده خود سوال بپرسید

Power BI مجهز به یک موتور قدرتمند تشخیص زبان است که به شما این امکان را می دهد که با استفاده از سوال ها و عبارات محاوره ای از داده های خود سوال بپرسید. بنابراین در کنار ساخت Visualization ها و گزارشات، با Power BI تنها با پرسیدن سوال های ساده می توانید جدول و نمودار نیز ایجاد کنید.

برای پرسیدن سوال از داده، پس از باز کردن یک داشبورد در Power BI ، در بالای صفحه یک جعبه ورودی (Input Box) خواهید دید که در آن می توانید در مورد داده ی به نمایش در آمده سوال هایتان را بپرسید. این ویژگی بعضی مواقع با عنوان سوال ها و جواب ها (Questions & Answers) خوانده می شود اما بیشتر مواقع به آن Q&A می گویند.

وقتی روی جعبه ورودی کلیک می کنید ، Power BI پیغام هایی را با بعضی ار عبارت های پیشنهادی بر اساس داده های شما مانند “YTD Revenue” (درآمد YTD) نمایش می دهد. شما می توانید با کلیک بر روی عبارت پیشنهادی، نتیجه را اغلب به شکل یک کارت و یا جدول ساده مشاهده کنید. وقتی که یکی از عبارت های پیشنهادی را انتخاب می کنید، Power BI به طور خودکار یک Visual بر اساس انتخاب شما به صورت آنی ایجاد می کند.

شما می توانید با استفاده از زبان طبیعی سوال بپرسید، مانند “?What was our revenue last year” (درآمد سال گذشته ما چقدر بوده ؟) و یا “?What product had the highest sale in March 2014” (چه محصولی بیشترین فروش را در مارچ ۲۰۱۴ داشته ؟). Power BI برداشت خود از سوال شما را نمایش میدهد و مناسب ترین شکل از Visual را برای نشان دادن جواب انتخاب می کند. مانند هر Visual دیگر در Power BI ، شما می توانید با کلیک بر روی آیکون پین آن را به داشبوردی که می خواهید پین کنید.

در هر لحظه، شما می توانید Visual ایجاد شده بوسیله عبارت یا سوال زبان طبیعی خودتان را ادیت کنید. تنها کافیست از پنل Visualization و Fields در قسمت راست صفحه استفاده کنید. مانند هر Visual دیگر در Power BI شما می توانید طرح بندی را اصلاح کنید ، فیلتر ها را تنظیم کنید و ورودی های فیلد را تغییر دهید.

برای ذخیره Visualization در یک داشبورد، زمانی که Visual خود را کامل کرده اید، کافیست آیکون پین در کنار جعبه ورودی سوال را انتخاب کنید.

منبع

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

کارشناس ارشد هوش تجاری در اتریش با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل دیتا و تدریس SQL SERVER و Power BI

همچنین ببینید

درس پنجاه – معرفی Power BI Mobile

برای پیگیری داده ها زمانی که در حال حرکت هستید، می توانید از یکی از اپلیکیشن لمسی موبایل Power BI برای دستگاه های اندروید، iOS و یا ویندوز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *