خانه / آموزش Power BI / درس پنجم – نصب و راه اندازی Power BI Desktop

درس پنجم – نصب و راه اندازی Power BI Desktop

برای نصب Power BI Desktop ابتدا باید تصمیم بگیرید که میخواهید گزارشات بر روی سرور ماکروسافت PowerBI Service منتشر (Publish) شود و یا میخواهید گزارشات طراحی شده را بر روی سرور شرکت خودتان یا یک هاست ویندوزی PowerBI Report Server قرار دهید.
پس قدم اول تعیین محل قرار گیری گزارشات و بعد دانلود و نصب ابزار مناسب میباشد.

اگر قصد دارید گزارشات در PowerBI Report Server نمایش داده شود باید دو نرم افزار Power BI Dekstop_RS و PowerBI Report Server را از لینک زیر دانلود و نصب کنید.
https://aka.ms/pbireportserver
Power BI Dekstop_RS برای طراحی گزارشات استفاده میشود و نرم افزار PowerBI Report Server برای ایجاد محلی جهت نمایش گزارشات برای کاربران , استفاده میشود.
که به این محل نمایش گزارشات همان Report Server است.
دقت کنید آیکون Power BI Dekstop_RS مشکی رنگ است.

و اگر سروری ندارید و یا میخواهید گزارشات را بر روی سرور ماکروسافت قرار دهید میتوانید به روش زیر عمل کنید.
شما می توانید Power BI Desktop را از service Power BI با انتخاب آیکون arrow (تیر به سمت پایین) و سپس انتخاب Power BI Desktop  دانلود کنید.

همچنین می توانید Power BI Desktop را به عنوان یک اپلیکیشن یا برنامه از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید. https://powerbi.microsoft.com/en-us/desktop/

Power BI Desktop به عنوان یک اپلیکیشن، نصب و بر روی دسکتاپ شما اجرا می شود. هنگامی که  Power BI Desktop را باز می کنید، یک صفحه خوش آمد گویی (Welcome) نشان داده می شود.

با استفاده از لینک های سمت چپ، می توانید داده ها را دریافت کنید (get data)، منابع اخیر (recent sources ) را ببینید  ویا گزارش های دیگر را به طور مستقیم از صفحه welcome باز کنید (open other reports). اگر صفحه welcome را ببندید (با انتخاب X در گوشه بالا سمت راست)، نمای گزارش Power BI Desktop نمایش داده خواهد شد.

سه آیکون در امتداد لبه سمت چپ پنجره قرار دارند که به سه حالت نمایشی Power BI Desktop مربوط می شوند (به ترتیب از بالا به پایین):

  1. گزارش (Report)
  2. داده ها (Data)
  3. روابط (Relationships)

با انتخاب این سه آیکون می توانید  حالت نمایش را تغییر دهید. نمای فعلی و انتخابی شما با  یک نوار زرد رنگ  درسمت چپ آیکون نشان داده شده است. برای نمونه، در تصویر زیرحالت نمایش گزارش (Report) انتخاب شده است.

Power BI Desktop همچنین شامل Power Query Editor نیز می باشد که در یک پنجره جداگانه شروع می شود. با Power Query Editor می توانید پرس و جو ها (queries) را ایجاد کنید، داده ها را تغییردهید، مدل داده  های تصحیح شده را به Power BI Desktop انتقال دهید و گزارش تهیه کنید.

اکنون که Power BI Desktop را نصب کردید، آماده ی اتصال به داده ها، شکل دادن به داده ها و ایجاد گزارش  (معمولا به همین ترتیب) هستید. در آموزش های آینده هر کدام از این فعالیت ها را مفصلاً بررسی خواهیم کرد.

منبع:

https://docs.microsoft.com/en-us/learn/modules/build-your-first-power-bi-report/1-introduction

درباره‌ی حمیدرضا بابازاده

کارشناس ارشد هوش تجاری در اتریش با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل دیتا و تدریس SQL SERVER و Power BI

همچنین ببینید

درس پنجاه – معرفی Power BI Mobile

برای پیگیری داده ها زمانی که در حال حرکت هستید، می توانید از یکی از اپلیکیشن لمسی موبایل Power BI برای دستگاه های اندروید، iOS و یا ویندوز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی (فقط عدد بنویسید) *